Na co zwracać uwagę kupując dom lub mieszkanie?


Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest posiadanie dachu nad głową. Dopiero, gdy wszystkie potrzeby niższego rzędu zostaną zaspokojone człowiek ma siłę i chęci aby rozwijać się psychicznie i emocjonalnie. Jaki z tego wniosek? Żeby iść do przodu, normalnie funkcjonować w społeczeństwie i być szczęśliwym trzeba mieć gdzie mieszkać. Kupno domu lub mieszkania to w takim razie bardzo ważna, życiowa decyzja, która musi być dokładnie przemyślana.Na co więc zwracać uwagę kupując dom lub mieszkanie? Na wszystko! Nawet najmniejszy szczegół może okazać się niezwykle istotny. Musimy więc okazać się niezwykłym sprytem i spostrzegawczością. Trzeba mieć oczy dookoła głowy, a im więcej tych oczu (zwłaszcza doświadczonych) tym łatwiej wszystko dojrzeć. Nam podczas oglądania domów towarzyszyli i doradzali rodzice, którzy mają z pewnością dużo większe doświadczenie niż my. Zobaczcie na co my zwracaliśmy uwagę...

PODŁOGA. Podczas oglądania domu trzeba twardo stąpać po ziemi. I to dosłownie! Sprawdźcie co kryje się pod dywanami i czy przy mocniejszym tupnięciu noga nie utknie wam w podłodze. W dzisiejszych czasach naprawdę dużo można zamaskować. Sprawdźcie też czy panele nie są przerażająco porysowane a kafelki popękane. Chyba, że macie spory budżet przeznaczony na remont nowego domu. Jeżeli macie możliwość podniesienia dywanika czy przesunięcia fotela to zróbcie to. Być może postawione zostały w tym miejscu w jakimś konkretnym celu? Stan podłogi ma znaczenie przy planowaniu innych remontów, takich jak, np. wymiana futryn i drzwi.

DRZWI I OKNA. Najlepiej byłoby, gdyby drzwi i okna były wymiarowe. Wymiana ich jest wtedy tańsza i prostsza. Zwróćcie uwagę na futryny, być może zachodzi potrzeba wymienienia ich na nowe, a to kolejny wydatek. Przez drzwi i okna może uciekać z domu bardzo dużo ciepła. Zwróćcie więc uwagę na ich szczelność. Dowiedzcie się także czy budynek nie jest zabytkowy. Wtedy wymiana okna może okazać się koszmarem. Potrzebujecie wówczas kilku pozwoleń od różnych instytucji.

SUFIT I ŚCIANY. Gdy najdą was wątpliwości unieście ręce jak do modlitwy i spójrzcie w górę. Może sufit spadający wam po trochę na głowę pomoże w podjęciu decyzji. Sprawdźcie czy na ścianach i suficie nie ma śladów wilgoci i grzyba. Zorientujcie się, które ściany są nośne, a które działowe. Być może w przyszłości chcielibyście, aby dom miał nieco lepszy układ. Musicie wtedy pamiętać, że ścian nośnych nie wolno ruszać! Sprawdźcie też czy na suficie i ścianach (zarówno w środku jak i na zewnątrz) nie ma żadnych pęknięć i rys. Zobaczcie też czy dom z zewnątrz nie jest niczym podpierany. Jakieś drobne murki ustawione przy ścianie zewnętrznej powinny was zaniepokoić.

DACH. Najlepsza pogoda na oglądanie domu? Potężna ulewa! Właśnie podczas takiej pogody mieliśmy okazję po raz pierwszy oglądać nasz dom. Dach należy sprawdzić z dwóch stron. Sprawdźcie czy jest ocieplony i czy nie przecieka ani nie ma dziur i zapadnięć. Ocieplenie dachu jest bardzo istotne, gdy bezpośrednio pod dachem znajduje się jakiś pokój.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA. To bardzo ważny element domu. Fajnie byłoby, gdyby instalacja była miedziana, a bezpieczniki typu "S"- ich obsługa jest dużo prostsza niż tzw. "korków". Podczas zwarcia "korek" trzeba wymienić na nowy, a "esa" wystarczy tylko podnieść do pozycji wyjściowej. Na starych bezpiecznikach często wszystko jest podłączone na jeden bezpiecznik co powoduje zwarcia przy włączeniu kilku urządzeń na raz. W przypadku "esów" wszystko można łatwo podzielić i włączać w tej samej chwili kilka urządzeń. Takie podziały są najważniejsze zwłaszcza w kuchni, gdzie sprzętów elektrycznych jest najwięcej. Dobrze byłoby także, gdyby dom posiadał "siłę"- miejsce, w którym można podłączyć urządzenie pobierające bardzo dużą ilość prądu. To dobre dla majsterkowiczów.

INSTALACJA CO. Centralne ogrzewanie powinno dostarczyć ciepło do każdego miejsca w domu. Sprawdźcie czy piec ma moc, która będzie odpowiadała wielkości domu i czy będziecie potrafili go obsługiwać. CO to nie tylko piec. Ważne są także wszystkie rury i grzejniki. Dowiedzcie się w jakich miejscach przebiegają rury, aby wiedzieć jak urządzić dom. Rury mogą być na wierzchu ścian albo wbudowane w środku- wtedy dom wygląda dużo estetyczniej.  Sprawdźcie czy wszystkie grzejniki grzeją i jaki jest ich układ w pomieszczeniach.

OKOLICA I PODWÓRKO. Jeżeli mieszkacie w małym mieście i w tym samym mieście staracie się kupić dom to doskonale wiecie czy dana okolica wam odpowiada. Jeżeli nie to warto przejechać się po okolicy kilka razy o różnych porach dnia i nocy. Być może zauważycie coś co Was zaniepokoi. Sprawdźcie jak daleko będziecie mieli do pracy, szkoły czy sklepu. Ważne jest także to, czy w pobliżu są jakieś zabytki. Wtedy możecie mieć problem, gdy będziecie chcieli wykonać jakieś prace ziemne. Fajnie byłoby mieć własne podwórko. Jeżeli dom otoczony jest innymi budynkami to sprawdźcie czy uda Wam się wyznaczyć kawałek podwórka na zaciszne miejsce, w którym sąsiedzi nie będą widzieli każdego Twojego ruchu. Jeżeli na podwórku znajdują się duże drzewa to będziecie musieli posiadać pozwolenie na ich ścięcie. 

SĄSIEDZI. Podobno sąsiedzi potrafią uprzykrzyć życie. Sprawdźcie więc na kogo traficie kupując dany dom. Zorientujcie się czy sąsiedzi nie mają głośnych i agresywnych psów lub gołębi (tylko ten, kto mieszka w pobliżu gołębi wie, jak uciążliwe potrafią być te urocze stworzonka). Dowiedzcie się czy w okolicy nie ma żadnych głośnych firm lub dyskotek. 

Jak widzicie rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę jest naprawdę dużo. Bądźcie dokładni i pamiętajcie, że to decyzja na całe życie! Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując dom lub mieszkanie? Do czego wy przykuwaliście największą uwagę i czy daliście się na czymś złapać?

Melduję gotowość

34 komentarze:

 1. Strasznie dużo pułapek jest przy wyborze i zakupie domu/mieszkania... Co do okolicy i różnych firm w pobliżu domu to rzeczywiście dobra rada bo znam miejsce, gdzie z tyłu, ukryta za ładnym, zielonym ogrodem była oczyszczalnia ścieków a nieopodal jest kilka domów i piękny dom weselny, który często świeci pustkami...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale się nie dziwię, że świeci pustkami. Trzeba bardzo uważać żeby się nie nadziać

   Usuń
 2. Na tyle rzeczy trzeba zwrócić uwagę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, trzeba mieć oczy dookoła głowy a to i tak nie gwarantuje sukcesu...

   Usuń
 3. oj tak, zakup mieszkania mam za sobą... co do sąsiadów to z doświadczenia wiem że wyszło w "praniu" i to po czasie że nie są to mili ale zantagonizowani ze sobą osoby, no ale już tam nie mieszkam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja znam praktycznie wszystkich swoich nowych sąsiadów: wujek, przyjaciółka ze szkoły, dwie osoby z pracy- zaleta małych miast ;)

   Usuń
 4. To najtrudniejsza decyzja jaką trzeba podjąć, bo tak na prawdę ciężko znaleźć mieszkanie godne zakupu. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatny post. Praktyczne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Post jak najbardziej dla mnie bo planuje juz z chłopakiem iśc na jakieś swoje małe lokum :) Dziekuję za te informacje!

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudownie byłoby mieszkać z dala od... gołębi ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tymi sąsiadami niestety jest tak, że na początku bywają bardzo przymilni i sympatyczni - a dopiero potem szydło z worka wychodzi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W małym miasteczku można na szczęście tego uniknąć. Znam praktycznie wszystkich sąsiadów z mojego nowego otoczenia ;)

   Usuń
 9. sąsiedzi będą i zawsze są bo nie żyjemy na pustyni; trzeba umieć sobie z nimi dobrze żyć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, ale z niektórymi podobno nie da się żyć. Ja na szczęście na sąsiadów narzekać nie muszę ;)

   Usuń
 10. Przydatny post i pomocne rady, właśnie niedługo będę szukać mieszkania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie bardzo trudne zadanie przed Tobą. Trzymam kciuki!

   Usuń
 11. Jeśli będę szukał mieszkania, z chęcią tu wrócę!

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeśli będę szukał mieszkania, z chęcią tu wrócę!

  OdpowiedzUsuń
 13. Domu ani mieszkania co prawda na razie nie kupuję ale przyznam że porady fachowe i przydatne :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że tak uważasz. Starałam się podzielić swoim doświadczeniem. Fachowcem nie jestem, ale ostatnio musiałam dowiedzieć się czegoś na ten temat żeby nie kupić kota w worku.

   Usuń
 14. KARALUCHY ;) serio... lepiej zrobic rozeznanie wsrod sasiadow bo wlasciciel i tak sie nie przyzna a tego sie po prostu POZBYC NIE DA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet o tym nie pomyślałam, ale masz stu procentową rację!

   Usuń
 15. Ciekawe porady chociaż Ja z nich raczej nie skorzystam :) Chyba, ze chodzi o wynajem. Za często w życiu się przeprowadzałam i nie wiem czy to miejsce jest tym w którym chce się zagnieździć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja od dziecka wiedziałam, że moje małe miasteczko jest dla mnie stworzone. Cieszę się, że życie potoczyło się tak jak się potoczyło i mogę tu zostać

   Usuń
 16. Cenne uwagi. Moim zdaniem najważniejsza jest lokalizacja i sąsiedzi, resztę można jakoś naprawić lub zrobić według własnego uznania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Mając pieniądze można zmienić wszystko z wyjątkiem sąsiadów ;)

   Usuń