Czy ucieczka przed przeszłością jest możliwa?


Budzisz się i nie masz pojęcia jak do tej pory wyglądało Twoje życie. Nic nie pamiętasz, a z krótkiego liściku dowiadujesz się jedynie, że od tej decyzji zależało nie tylko Twoje życie, ale i życie Twoich bliskich.

Nie straciłaś pamięci w wypadku. Dobrowolnie się jej pozbyłaś, aby zacząć żyć od nowa. Masz nie myśleć o przeszłości. Tylko czy to w ogóle możliwe? Jak zacząć nowe życie nie wiedząc nawet od czego się ucieka?

Tak naprawdę nie musisz sobie tego wyobrażać. Możesz to poczuć. Tosca Lee- niezwykle inteligentna kobieta dała Ci tą możliwość tworząc książkę "Potomkowie" wydaną przez Wydawnictwo IUVI.

Główną bohaterkę, Emily (która tak naprawdę nawet się tak nie nazywa), poznajemy niedługo po jej operacji usunięcia pamięci. Wiemy o niej tyle, ile ona sama o sobie wie. Pierwszoosobowa narracja sprawia, że utożsamiamy się z Emily. Myślimy i czujemy tak jak ona i razem z nią walczymy o życie i staramy uporać się z przeszłością...

Ta młoda kobieta miała wiele teorii dotyczących swojego wcześniejszego życia, ale prawdziwego powodu utraty pamięci nawet nie podejrzewała. Pomimo ciekawości posłuchała siebie samej i nie grzebała w przeszłości, która mimo wszystko bardzo szybko ją odnalazła. W życiu dziewczyny zaczęli pojawiać się ludzie, dzięki którym dowiedziała się jak naprawdę ma na imię, co jej grozi i że jest potomkinią Elżbiety Batory- Krwawej Hrabiny, której przypisuje się ogromny sadyzm i liczne morderstwa.

Główna bohaterka z dnia na dzień posiadała coraz większą wiedzę i świadomość zagrożenia. Nie wiedziała komu może zaufać, a ludzie, którzy stali się jej bliscy naprawdę umierali. Przez nią. Audra, bo tak naprawdę miała na imię, musiała na nowo odkryć to, o czym chciała zapomnieć. Jej inteligencja i "dary", które miała w genach okazały się niezbędne do przeżycia wśród ludzi, których nie znała i którzy starali się ją zmanipulować i wykorzystać. Całą sytuację komplikował fakt, że im więcej wiedziała, tym bardziej zagrożeni byli jej bliscy. Pamięć dziewczyny mogła zostać przejęta przez wrogów, a na to dziewczyna nie mogła sobie pozwolić.Muszę przyznać, że ogromnie bałam się tej książki, ale gdy zobaczyłam okładkę i przeczytałam opis to nie mogłam się powstrzymać. Bałam się, bo to dopiero pierwszy tom serii. Staram się unikać książek, na których zakończenie będę musiała czekać, ale w przypadku tego utworu czuję się spełniona. Autorka zakończyła go tak, że pomimo nierozwiązanych tajemnic czytelnik nie czuje się zawiedziony. Na ostatniej stronie dowiadujemy się jaki był główny powód, dla którego Audra postanowiła skasować swoją pamięć. Ta informacja daje nam nadzieję, satysfakcję i siłę, dzięki której na kolejny tom czeka się ze spokojem, bez niecierpliwości i złości na autora. Mam tylko nadzieję, że Tosca Lee nie będzie nam kazała długo czekać.

Wspominałam już, że autorka musi być niezwykle inteligentną kobietą? Połączyła ze sobą niezliczoną ilość wątków, które idealnie ze sobą współgrają. Stworzyła thriller pełen zwrotów akcji, tajemnic i przygód ze wspaniałą fabułą i jeszcze wspanialszą bohaterką. Dała nam możliwość poznania uczuć Audry, które odczytujemy również pomiędzy wersami. O niektórych rzeczach nie trzeba mówić, aby je czuć. Czujemy więc jak ważna jest dla niej matka, której nie mogła poznać i jak bardzo boli ją to, że została porzucona.

"Potomkowie" to thriller zahaczający o fantastykę, który zmusza do refleksji na temat życia w strachu, niepewności, wśród obcych ludzi. Gdybym mogła to nagrodziłabym tą książkę wszystkimi możliwymi nagrodami a Was siłą zmusiłabym do jej przeczytania, bo wiem, że nie żałowalibyście ani minuty poświęconej tej historii.

O tych najlepszych książkach pisze się najciężej, bo nie sposób za pomocą słów przekazać ich potęgi. Dlatego stworzenie tej recenzji zajęło mi tak dużo czasu. Chcę krzyczeć, że to cudowna książka i chcę, aby jak najwięcej osób się o tym przekonało. Wiem, że Ci się spodoba. Tylko daj jej szansę.

Melduję gotowość

16 komentarzy:

 1. Coś czuję, że byłabym się po czytaniu zasnąć ale mimo wszystko i tak chcę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałabyś się czego bać, bo jesteś zwykłym szarakiem a nie Potomkinią :P

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa książka. Z chęcią przeczytam ją w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam. Ja do tej pory nie mogę wyjść z podziwu.

   Usuń
 3. Książka bardzo wciągająca, potwierdzam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyglada na to, że mam kolejną interesującą pozycje do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka bardzo mi się podoba :O

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/01/jak-zrobic-artystyczny-niead-na-gowie.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa w wolnej chwili na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie nie musisz przekonywać już dawno mam za sobą tą lekturę i byłam zachwycona. Tylko dlaczego trzeba czekać na to co będzie dalej :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się ta historia :) Tytuł sobie zanotuję! :) Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę przestać czytać recenzje książkowe- moja lista książek, które chcę przeczytać nie ma końca :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi ciekawie, lubię takie tajemnice!

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeszłość zawsze nas dogoni...

  OdpowiedzUsuń
 12. na pewno by mnie wciągnęła;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa jestem, jak wszystko rozwinie się dalej. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Hej! Dziękuję za odwiedziny!
  Co do książki, przekonujesz, ale niestety jak pisałam u siebie, nie mam czasu na kolejne książki... ;/

  OdpowiedzUsuń