Poradnik dla smoków, który mogą czytać również ludzie.


Byłoby ciekawie, gdyby zwierzęta potrafiły mówić. Mogłoby się wtedy okazać, że tak naprawdę to one tresują nas, a nie my ich. Wyobraź sobie te wszystkie przygody, które dane byłoby nam przeżyć poznając świat z ich perspektywy...

Laurence Yep i Joanne Ryder wykazali się ogromną wyobraźnią tworząc dzieło pod tytułem "Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi" wydawnictwa IUVI. Stworzyli świat, w którym przebywa się z ogromnym uśmiechem i z którego nie chce się wychodzić. Tu smutna i szara rzeczywistość przenika się z magią i niespotykanymi istotami. 

Głównymi bohaterami książki są dwie uparte i gadatliwe istotki. Jedna mała, rasy ludzkiej, a druga nieco większa i zdecydowanie bardziej smocza. Winnie, dziesięciolatka, która pomimo młodego wieku zdążyła już dużo przejść i panna Drake, smoczyca, która z rodziną dziewczynki związana jest od pokoleń. Łączy je jedno- obie chcą rządzić i starają się wzajemnie wytresować. Poznają się w momencie śmierci Kudłatej, nazywanej przez ludzi Amelią, która była pupilką panny Drake i jednocześnie ciocią Winnie. To ona powiedziała dziewczynce o smoczycy, bo wiedziała, że obie potrzebują siebie nawzajem.

Od samego początku utworu mamy okazję obserwować jak rozwija się ta nietypowa znajomość. Poznajemy główne cechy charakteru bohaterek, ich życiowe doświadczenia i wydarzenia z przeszłości, z którymi w pojedynkę nie potrafią się zmierzyć. Pomimo wzruszających momentów wciąż jest zabawnie. Śmiesznie jest poznawać świat z perspektywy smoka, który traktuje człowieka jak swoje zwierzątko. Cudownie jest poznawać magiczną krainę wraz z panną Drake, która nas do niej zabiera. 

Szybko dowiadujemy się, że życie ze smokiem nie może być nudne, a magiczne przedmioty w rękach zwykłych ludzi mogą być przyczyną poważnych problemów. W ręce Winnie trafia pewien przedmiot, który okazuje się być nie do końca odpowiedni dla zwykłej dziesięciolatki. Teraz Winnie i pannę Drake czeka wiele przygód. Muszą zrobić wszystko co i w ich mocy, aby świat magii nie został odkryty przez ludzi.

"Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi" to przede wszystkim utwór, który uczy przyjaźni. Tej najpiękniejszej, która pomaga poradzić sobie nawet ze stratą kogoś bliskiego, za kim się tęskni. Autorom udało się wzruszyć czytelnika do łez przedstawiając historię dojrzałej i pogodnej dziewczynki, która tak naprawdę wciąż marzy o tym, aby móc choć raz jeszcze przytulić ojca. Panna Drake też tęskni, pomimo tego, że jest potężnym smokiem, który powinien być twardy i silny. Dopiero pod koniec utworu, za sprawą pewnego wydarzenia, obie postacie zyskują siłę, która pomaga im się szczerze pogodzić z przeszłością. 

Po przeczytaniu tej książki wciąż wyobrażam sobie, że istnieje świat, w którym to ludzie są czyimiś pupilami. Jeżeli miałabym być czyimś zwierzakiem to chciałabym trafić na właściciela, który byłby tak dobry jak panna Drake. Jej postawa względem swojej podopiecznej zasługuje na uznanie. Ona chciała przede wszystkim szczęścia dziewczynki. Pragnęła dobrze ją wychować, ale nie dlatego, żeby mieć spokój lecz po to, aby Winnie dobrze odnajdywała się wśród innych. Jestem ciekawa jakimi właścicielami byłyby nasze psy, koty czy inne domowe zwierzęta. Potrafiłyby nas ranić i porzucać ze względu na wakacje za granicą lub dlatego, że jesteśmy już starzy? Ta książka uczy dzieci, że domowe zwierzątko to prawdziwy przyjaciel, którego się kocha bez względu na wszystko, nawet wtedy, gdy ma ciężki i denerwujący charakter.

Jeżeli jesteś gotowy na dużą dawkę humoru, wzruszeń i magii to ta książka będzie dla Ciebie idealna. Po jej przeczytaniu zaczniesz lepiej obserwować świat, aby nie przeoczyć żadnego smoka ani innej magicznej istoty, które przecież żyją wokół nas. 

Melduję gotowość

18 komentarzy:

 1. Czytałam już wiele recenzji tej książki ale przyznaję otwarcie, że dopiero Twoja recenzja mnie zainteresowała i przekonała do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 2. ostatnio dużo pozycji ze smokami w roli głównej:) ale skoro uczy przyjaźni, to ja jestem za!

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że chętnie byśmy ją przeczytali wspólnie z synem, czyli ja czytam, a on słucha ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca opowieść, zarówno dla maluchôw jak i dorosłych jak mniemam! :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tę ksiażkę w domu, czeka na swoją kolej a zapowiada się super :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O, coś co lubię! Akurat idziemy dziś do biblioteki, sprawdzę, czy już mają :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, całkowicie nie w moim guście. Ciekawa jestem czy moja córka będzie lubiła tego typu książki. Może i ja się do nich kiedyś przekonam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To akurat nie jest dla mnie

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/01/wwwdressplpl-sukienki-dla-kazdej-z-nas.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy tytuł książki. Nie przepadam zbytnio za książkami o smokach,ale przyznaje zainteresowałaś mnie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda, że jako dorośli tracimy zdolność dostrzegania świata, który istnieje tylko w wyobraźni. Warto mieć taką odskocznię od codzienności - wtedy życie jest zabawniejsze, nie można ciągle być powaażnym dorosłym :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi ciekawie, chyba po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nas ta książkowa zachwyciła :) Wspaniała lektura i dla dzieci i ja również świetnie się bawiłam, polecamy!

  OdpowiedzUsuń
 13. Smoki są super :D chętnie się czegoś dowiem o nich :)

  OdpowiedzUsuń